Emre Çağman
Cetinkaya

Kurumsal kimlik tasarımı, şirket ya da kurumlarda aslında kuruluşun tamamına yayılmış bir temsil kültürü oluşturmaktır. Bu nedenle de öncelikli olarak kurumsal kimlik neden gereklidir sorusunun cevabının şirket içinde tam olarak benimsenmesi lazımdır.

Kurumlarda Kişiye Özgü Temsil Olmaz.

Şirketlerde devam eden faaliyetler düzenli ya da karmaşık bir şekilde yürütülür. Her firmanın ya da kuruluşun ilk etapta kendine has bir yönetim şekli olur. Bu daha çok kuruluş aşamasından belirli bir noktaya gelene kadar geçerlidir. Firmayı kuran ya da yöneten kişinin şahsi bakış açısı ve birikimi ile paralel olarak bir gelişme gösterir. Söz konusu kişilerin vizyonu işletmenin kimliğine sirayet eder.

Ancak aradan geçen bir süre sonra bu firma artık belirli bir büyüklüğe ulaşacak ve mevcut tarzdaki yönetimsel yaklaşımla sağlıklı olarak yönetilemez hale gelecektir. Kurumsal kimlik neden gereklidir sorusunun cevabı işte bu nedenle çok önemli olmaktadır.

Kurumsal kimliğin olmadığı firmaların çoğunda yapı büyümüş ancak olaylara ve durumlara karşı şirket içinde gösterilen reaksiyonlar tamamen o anda orada yetkili bulunan insanın tavrına bağlı bir hal almaya başlamıştır. Bu durum, hem şirket içinde çalışanları hem de şirket dışından o firma ya da kuruluştan hizmet alan kurum ya da kişileri ve firma dışında diğer temas halinde olunan insanları olumsuz olarak etkilemeye başlar. Bu kişi ya da kuruluşlar yaşanan karmaşa ve davranış farklılıkları nedeniyle bir süre sonra sizin firmanızı tercih etmemeye başlayabilirler.

Örneğin eğer şirketiniz kurumsallaşmamış ve standart bir hizmet kalitesini sunamıyorsa, satış kanalınızda görevli bir insan başka bir firmaya geçince onunla birlikte müşteriniz de sizi terk edecektir. Çünkü o müşteri sizin ürün ya da hizmetinizin standart ve zaman ya da kişiye göre değişmeyecek yapısından dolayı değil, sizin müşteri temsilcinizin sohbetini sevdiği için sizden çeşitli ürün ve hizmetleri alıyordur. Aynı ürün ya hizmet kalitesini eski müşteri temsilcinizin gittiği firmada da bulacağına ikna olduğu anda sizin firmanızı terk etmemesi için hiçbir neden kalmamıştır.

Kurumsal kimlik neden gereklidir diye baktığımızda aslında sizin hem şirket içinde hem de şirket dışında nasıl  göründüğünüzdür. Nasıl bir imza ile diğerlerinden ayrıldığınız tamamen kurumsal kimliğinizle belirlenmektedir. Bu nedenle olmazsa olmaz bir olgudur.

 

Proje
Görsel Kimlik Tasarımı
Çetinkaya G.H.
2015

İletişim
Phone / Telefon : +90.5458909999
Email / E-Posta : mail@emrecagman.com